System ogrzewania podłogowego znany i stosowany był już w starożytnej Grecji oraz w starożytym Rzymie. Obecnie system wodnego ogrzewania podłogowego jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania pomieszczeń.
Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny, bliski idealnemu tzw. pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, co odpowiada naturalnym, fizjologicznym potrzebom człowieka. Idealny komfort cieplny zapewnia niska temperatura na poziomie głowy oraz wyższa przy podłodze. Ten rodzaj ogrzewania jest niezastąpiony w pokojach dziennych, umiejscowionych na parterze; w pomieszczeniach wysokich, takich jak hale sportowe, przemysłowe, a także w salonach w domach jednorodzinnych i apartamentach oraz w pomieszczeniach konferencyjnych, wystawniczych, reprezentacyjnych gdzie występuje potrzeba równomiernego oddawania ciepła całą powierzchnią podłogi, a nie tylko w miejscu zainstalowania grzejników.
2. Niska temperatura pracy instalacji - Oszczędność energii.Równie istotną zaletą tej metody ogrzewania jest niska temperatura powierzchni grzewczej, wynosząca 22-26°C znacznie ograniczająca cyrkulację powietrza, dzięki czemu kurz wraz z bakteriami i drobnoustrojami nie unosi się w powietrzu. Ta cecha ogrzewania podłogowego jest szczególnie istotna w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach higienicznych. Zdrowe powietrze, o odpowiedniej wilgotności, bez dodatniej jonizacji i kurzu zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, przeziębień, zmęczenia i senności.
Wodne ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu przeciętnie o 2 ºC, co przekłada się na oszczędności energii rzędu 12%. Niska temperatura pracy instalacji pozwala na zastosowanie, jako źródła ciepła, wysokosprawnych kotłów gazowych, również kondensacyjnych, a także niekonwencjonalnych urządzeń: pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych.
3. Brak widocznych elementów grzejnych - Estetyka wnętrz.Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego umiejscowiona jest pod podłogą. Nie jest zatem w ogrzewanym pomieszczeniu widoczna, co daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz, w tym efektywne zagospodarowanie przestrzeni podokiennej, której nie „szpeci” wówczas tradycyjny grzejnik. Można również zaplanować położenie podłogi np. z kamienia, której ogrzewanie podłogowe zapewni uczucie ciepła pod stopami, czego nie da się osiągnąć przy tradycyjnym ogrzewaniu.